Upływ czasu widoczny jest na skórze. Z wiekiem zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia. Skóra traci swoją elastyczność i jędrność. Pojawiają się plamy. Jeśli i Ty zauważasz u siebie takie objawy to znak, że czas na krem przeciwzmarszczkowy. Jeśli będziesz go stosować regularnie, wówczas szybko zauważysz zaskakujące efekty. By jednak mieć pewność, że krem przeciwzmarszczkowy będzie skuteczny, musisz poznać istotę jego działania.
Działanie uzależnione od składu
Warto mieć świadomość, że działanie kremów przeciwzmarszczkowych zależy w dużej mierze od składu. Sprawą oczywistą jest bowiem to, że dany specyfik, jeśli zawiera wyłącznie składniki natłuszczające, nie będzie pomagał w regenerowaniu skóry. By poznać zatem działanie kremów przeciwzmarszczkowych, trzeba poznać skład konkretnych specyfików.
Najważniejsze przeciwutleniacze
Krem przeciwzmarszczkowy, jeśli faktycznie ma pomagać w redukcji oznak starzenia, musi zawierać w swoim składzie przeciwutleniacze (antyoksydanty). Są to substancje, których działanie opiera się na neutralizowaniu wolnych rodników, sprzyjającym nie tylko starzeniu się skóry, ale również nowotworom. Działanie antyoksydacyjne wykazują: koenzym Q10, witamina C, witamina A, witamina E, algi morskie, wyciąg z zielonej herbaty, wyciąg z pestek winogron. Koenzym Q10 to najbardziej znany i ceniony eliksir młodości. Odpowiada za redukowanie wolnych rodników oraz za regenerowanie uszkodzeń skóry. Krem przeciwzmarszczkowy, który zawiera w swoim składzie tę substancję odpowiada za zredukowanie płytach zmarszczek oraz wyraźne spłycenie głębokich bruzd. Skóra staje się więc wyraźnie młodsza. Wyciąg z zielonej herbaty – jako cenne źródło antyoksydantów – odpowiada za zmniejszenie widoczności zmarszczek. Jednocześnie działa ściągająco, co wyraźnie poprawia napięcie skóry. Algi morskie dostarczają białka, lipidów, aminokwasów, minerałów i witamin. Ich działanie polega na wzroście poziomu nawilżenia oraz poprawie pracy gruczołów łojowych.
Potrzebne kwasy alfa-hydroksylowe
W kremach przeciwzmarszczkowych coraz częściej pojawiają się kwasy alfa-hydroksylowe. Są to substancje, które wykazują działanie złuszczające. Dzięki ich właściwościom możliwe jest wygładzenie bruzd oraz przywrócenie zdrowego wyglądu skórze. Krem przeciwzmarszczkowy z kwasami alfa-hydroksylowymi są szczególnie polecane osobom ze zmarszczkami powstałymi od opalania czy osobom ze skórą suchą i popękaną.
Przydatne fitoestrogeny
Działanie kremów przeciwzmarszczkowych polega również na przyspieszeniu regeneracji i odbudowy naskórka. A to wszystko dzięki zawartości fitoestrogenów, będących roślinnymi odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych. Fitohormonów dostarczają między innymi: folacyna, soja. Warto wiedzieć, że zawarte w kremach roślinne odpowiedniki estrogenów przyczyniają się do zapewnienia skórze jędrności i odpowiedniego nawilżenia. A to wszystko za sprawą procesów prowadzących do stymulowania produkcji kolagenu – włókna białkowego, którego niedobór wiąże się z powstawaniem zmarszczek.
Ważne działanie nawilżające
Jeśli ktoś myśli, że krem przeciwzmarszczkowy powinien jedynie redukować widoczne zmarszczki, jest w błędzie. Istotne znaczenie ma również działanie nawilżające takich specyfików. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że brak odpowiedniego poziomu nawilżenia to utrata elastyczności i jędrności skóry. W efekcie staje się wiotka, co odpowiada za powstawanie zmarszczek. By zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie, warto wybierać takie kremy, które będą zawierały w swoim składzie kwas hialuronowy, mocznik, ceramidy. Kwas hialuronowy wykazuje właściwości pozwalające na zatrzymywanie wody w naskórku. Warto wiedzieć, że jedna cząsteczka tego kwasu jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody. Działanie nawilżające wykazuje także mocznik. Posiada właściwości higroskopijne, a więc ma zdolność pochłaniania cząsteczek wody. Substancja ta wykazuje ponadto działanie wygładzające oraz przyczynia się do zwiększenia jędrności skóry. Zaletą kremów zawierających mocznik jest również ułatwienie dostępu cennym substancjom w głębokie warstwy skóry. A to dlatego, że mocznik zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka. Ceramidy regulują proces rogowacenia naskórka. Ponadto chronią skórę przed utratą wody, dzięki czemu możliwe jest zapobiegnięcie powstawaniu zmarszczek.
Działanie chroniące przed słońcem
Warto pamiętać, że nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych odpowiada za przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Dlatego bardzo ważne jest to, by krem przeciwzmarszczkowy działał również poprzez zapewnienie ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Niezbędne będą zatem specyfiki, które w swoim składzie zawierają filtry ochronne. Im wyższe, tym lepiej.